DSC02287 1Семінар «Joining Complexity Science and Social Simulation for Policy»
22-23 травня 2014 року в старовинному (1635) Будапештському університеті імені Лоранда Етвоша пройшов семінар «Joining Complexity Scienceand Social Simulationfor Policy». На цей семінар з'їхалися близько 50 учених і аспірантів із понад 10 країн світу (Німеччина, Англія, США, Швейцарія, Італія, Австрія, Угорщина, Україна, Китай). Організатором конференції була Європейська академія технології та оцінки інновацій в особі трьох відомих професорів Петри Арвайлер (PetraAhrweiler, EA European Academy, Germany), НайжелаГільберта (Nigel Gilbert, Universityof Surrey, UK) і Андреаса Пика (Andreas Pyka, University of Hohenheim, Germany).
Основними питаннями, винесеними на обговорення, були:
1. Використання SKIN моделі для моделювання інноваційної політики;
2. Дослідження великих даних (bigdata) в питаннях моделювання політики.
3. SKIN модель з точки зору теорії складних систем і соціальної науки.
Ключовою доповіддю першого дня конференції була доповідь директора Центру політичної інформатики Еріка Джонсона ( ErikJohnston , Centerfor Policy Informatics , Arizona State University , USA) « Відкрите управління». Він розповів , що в сучасному світі змінюється парадигма управління . Відбувається перехід від традиційного управління, який здійснювався шляхом ієрархії інститутів , до відкритого управлінню, заснованому на принципах самоорганізації. Цьому сприяв прорив у галузі соціальних комунікацій і комп'ютерних технологій . Як сказав учений , теорія складності тепер буде процвітати , ми тепер вповноважуємо «відкрите управління» стати новою парадигмою у вирішенні проблем.
Ключовою доповіддю другого дня конференції була доповідь директора Центру моделювання політики Брюса Едмонда ( Bruce Edmonds , Centre for Policy Modelling , Manchester Metropolitan University Business School , UK ) «На шляху об'єднання ...». Професор показав , що застосування ідей теорії складних систем в політиці має ряд принципових складнощів , пов'язаних з різними цілями (розуміння vs . дія) , різними субкультурами і протистоянням в термінах статусу і сили. Як правило , політики знають , що їм робити і чекають від вчених аргументів для підтвердження своїх дій , перекладаючи відповідальність на вчених : "Було прийнято рішення на основі найсучасніших наукових рекомендацій" . Фахівців в області складних систем цікавить питання , як наші моделі і розуміння того, що відбувається, можна використовувати на користь суспільства. Професор розглядає моделі як спосіб мислення. Брюс Едмонд також застеріг , що цінність моделей не в прогнозі того , що буде відбуватися, а в кращому інформуванні політиків про те , що відбувається .
Україну на цій конференції представляла доцент нашої кафедри Пугачова Олена Геннадіївна зі своєю доповіддю «Українські вчені в пошуку нової інноваційної політики». У доповіді розглядалась система вищої освіти як складна система . На основі аналізу був зроблений висновок про те , що рівень складності розглянутої системи є низьким , що не дозволяє їй адекватно відповідати на виклики світу, що ускладнюється . Для ускладнення системи необхідно прибрати бар'єри самоорганізації , що стикається з опором сформованої системи . Ситуація досліджувалась за допомогою модифікованої SKIN моделі . У ході моделювання було показано , що відбувається в системі , де деякі агенти інноваційного процесу отримують соціальні привілеї. На основі представленої моделі було показано , що невеликі зміни правил соціальної взаємодії можуть призводити до системних збоїв .
Другим кроком дослідження було введення в модель мережевої взаємодії . Процес моделювання показав , що мережі можуть виступати альтернативним простором виникнення системних змін . Якщо у первісній SKIN моделі процес формування соціальних мереж розглядався як чинник зростання прибутку , то в запропонованій моделі мережі виступають як інструмент вирішення соціальних проблем. Важливим висновком стало те , що зростаюча мережа може співіснувати з традиційною системою . Вона виступає , скоріше , як доповнення , а не як замінник . У мережу об'єднуються люди з мережевим мисленням , яке задає інші правила соціальної взаємодії : співробітництво , відкритість , обмін ресурсами і взаємна вигода. Тези конференції розміщені на сайті Європейської академії http://www.ea-aw.org/events/conferences/ea-annual-conference-2014/skin-3-presentations-and-posters.html.
У кулуарних бесідах , звичайно , обговорювалися проблеми Майдану. З цікавістю Еріком Джонсоном і Брюсом Едмондом були сприйняті ідеї статті Пугачової Олени Геннадіївни « Майдан - новий соціальний актор » , розміщеної на сайті інтернет- видання « Хвиля» 1 травня 2014 http://hvylya.org/analytics/society/maydan-novyiy - sotsialnyiy - aktor.html .